Home   Sport   Article

Race is on for Moray golf crown


By SPP Reporter


Moray golf
Moray golf

A big entry of 336 golfers swung into action this week for Moray Golf Club's 113th five-day open.

Reigning champ Kyle Godsman shot rounds of 67 and 72 to finish lowest scorer in the scratch section, then squeezed out club colleague John Matheson at the first extra hole of the first matchplay round.

Pictures from the Moray 5 day open in Friday's Northern Scot

Godsman then defeated James Crilly in round two, while 2016 winners Jeff Wright defeated Moray colleague Craig Smith in round one, then ousted another home golfer Ruari mair to reach the last eight.

Two golfers celebrated a hole-in-one at the competition on Monday.

David Main, partnered by Les Crawford and Graham Thomson, aced the 100-yard sixth on the new course. He did so using a lobbing wedge.

On the same course Adrian Styles (Murcar Links), playing with Robin Caldow and Bryan Innes, holed his tee shot with a pitching wedge at the 132-yard fourth.

Results, Moray 5 Day Open, Scratch Qualifiers: K Godsman (67, 72). 139: Jo Edwards (70, 73). 143: R Copland (72, 73), J Godward (69, 76) 145, N Stables (72, 74), H Clarke (76, 70), R Mair (75, 71), A Dunton (McDonald) (67, 79), K Thomson (74, 72), N Harrison (Eaton) (73, 73) 146, S Green (Hankley Common) (73, 74), J Wright (70, 77), BA Innes (Murcar Links) (73, 74), J Whitlock (Thorndon Park) (70, 77), C J Stewart (Murcar Links) (72, 75). 147: N Watt (Cullen) (76, 72). 148: IS Geddes (72, 77), A Hillson (77, 72). 149L: G Murray (73, 77), M Robertson (74, 76). 150: B Moir (71, 80), A Orton (Kilmarnock, Barassie) (70, 81). 151: J Booth (Cruden Bay) (76, 76), K MacKay (Inverness) (74, 78), A Hunter (Williamwood) (75, 77), C Bain (Duff House Royal) (77, 75), J Crilley (73, 79), CJ Smith (73, 79). 152: JG Matheson (77, 76). 153: RB Caldow (79, 75), B Leslie (75, 79), D Thomson (Cruden Bay) (74, 80) 154.

Handicap Qualifiers: S Heyes (Beacon Park) (14) (68, 72). 140: KD Taylor (8) (67, 74). 141: J Gordon (13) (72, 70), J Murphy (13) (78, 64), G Windeyer (Royal Sydney) (8) (70, 72). 142: C Caldwell (14) (74, 69), M Peters (Eaglescliff) (12) (71, 72), G Hamilton (9) (66, 77). 143: G Woods (10) (79, 65), W Gibson (12) (75, 69), S Warren (Eaton) (13) (74, 70), J Whitlock (Thorndon Park) (7) (69, 75). 144: JW Stephen (75, 70), D Campbell (20) (73, 72), PW Laird (7) (71, 74), M Jackson (8) (70, 75). 145: RJ Main (7) (75, 71), C Howard (Hopeman) (11) (71, 75), RA Young (12) (75, 71), S Bradshaw (16) (77, 69), P Smith (7) (70, 76), C Annette (5) (72, 74). 146: P Stewart (Trump International) (4) (74, 73), G Wood (16) (75, 72), W Park (4) (72, 75), J McNeilly (9) (74, 73). 147: IG Cumming (6) (74, 74), GJ Madigan (14) (77, 71), JA Watson (14) (73, 75), S Mathieson (Kemnay) (16) (73, 75), A Duncan (13) (71, 77), MM Macleman (4) (75, 73), J Sanderson (Ellesborough) (10) 72, 76), D Riddell (9) (74, 74), P Nugent (Blundells Hill) (7) (72, 76), R Black (Cruden Bay) (5) (76, 72), A McInnes (7) (70, 78), L Crawford (5) (74, 74). 148: M Letch (11) (70, 79), WJG McLean (13) (76, 73), J Wilson (Cathcart Castle) (12) (78, 71), G Thom (Cruden Bay) (12) (70, 79), C Pastakia (21) (75, 74), J McIntosh (8) (73, 76), F McPherson (Royal Aberdeen) (4), A McInnes (7) (73, 76), I Macdonald (Chobham) (6) (75, 74), W Adams (6) (70, 79). 149: M Dixon (7) (73, 77), NJ Smith (13) (75, 75), S Stewart (10) (76, 74), I Kelman (10) (73, 77), G Sutherland (12) (81, 69), S McIntosh (15) (74, 76), AJ McWilliam (17) (78, 72), M Bullmore (16) (73, 77), G Lees (Elgin) (9) (81, 69), A Botley (12) (73, 77), JR Souter (7) (74, 76), D McKenzie (6) (73, 77). 150: R Cormack (Buckpool) (4) (81, 70), BWW Harris (3) (77, 74) 151.

Matchplay, Scratch Section round 1: J. Godward (Cruden Bay) bt C. J. Stewart (Murcar Links) 4/3; H. Clarke bt N. Stables 20th; B. Moir bt R. B. Caldow (Moray/Kinross) 2/1; K. MacKayy (Inverness0 bt D. Thomson (Cruden Bay) 19th; A. Hunter (Williamwood) bt J. Whitworth (Thorndon Park) 1up; B. Leslie bt A. Hillson 2/1; J. Crilley bt K. Thomson 5/3; K. Godsman bt J. G. Matheson 19th; N. Harrison (Eaton) bt N. Watt (Cullen) 2up; M. Robertson (Moray/Glasgow) bt I. S. Geddes 5/4; J. Wright bt C. J. Smith 6/5; R. Mair bt R. Copland 2/1; S. Green (Hankley Common) bt B. A. Innes (Murcar Links) 2/1; C. Bain (Duff House Royal) bt Adam Dunton (McDonald) 2/1; Jo Edwards bt G. Murray 22nd; J. Booth bt A. Orton (Kilmarnock Barassie) 2/1

Round 2: Godward bt Clarke 2/1; MacKay bt Moir 3/2; Hunter bt Leslie 5/4; Godsman bt Crilley 3/2; Robertson bt Harrison 5/4; Wright bt Mair 4/3; Bain bt Green 7/6; Edwards bt Booth 7/6.

Handicap Section 1, round 1: R. J. Main (7) bt W. Park (4) 3/2; P. W. Laird (7) bt I. MacDonald (Chobham) (6) 1up; W. Adams (6) bt J. Whitlock (Thorndon Park) (7) 3/2; I. G. Cumming (6) bt M. Dixon (7) 19th; P. Stewart (Trump International) (4) bt R. Cormack (Buckpool) (3) 3/1; D. Mckenzie (6) bt L. Crawford (5) 5/3; J. McIntosh (8) bt M. Jackson (8) 2/1; J. McNeilly (9) bt R. Rhodes (Chesterfield) (8) w/o; R. Black (Cruden Bay) (5) bt P. Nugent (Blundells Hill (7) 2up; A. McInnes (7) bt B. W. W. Harris (3) 6/5; G. Hamilton (8) bt G. Windeyer (Royal Sydney) (8) 2/1; J. W. Stephen (6) bt D. Fletcher (6) 5/3; J. R. Souter (7) bt K. D. Taylor (8) 1up; A. McInnes (7) bt D. McLeod (Windyhill) (7) 1up; P. Smith (7) bt C. Annette (6) 2/1; M. M. Macleman (4) bt F. McPherson (Royal Aberdeen) (4) 4/3.

Round 2: Main bt Laird 20th; Cumming bt Adams 1up; Stewart bt McKenzie 3/2; McIntosh bt McNeilly 1up; Black bt Ashley McInnes 3/1; Stephen bt Hamilton 1up; Souter bt Alan McInnes 6/5; Macleman bt Smith 2up.

Handicap Section 2, round 1: R. A. Young (12) bt D. Riddell (Glenbervie) (9) 3/2; J. Sanderson (Ellesborough) (10) bt A. J. McWilliam (17) 21st; J. Murphy (11) bt S. Warren (Eaton) (13) 1up; S. McIntosh (15) bt S. Heyes (Beacon Park) (12); G. Lees (Elgin) (9) bt G. Thom (Cruden Bay) (12); G. Sutherland (12) bt N. J. Smith (13) 4/3; S. Stewart (11) bt C. Howard (Hopeman) (11) 1up; D. Campbell (19) bt M. Bullmore (16) 4/2; A. Duncan (12) bt G. Woods (9) 3/2; A. Botley (12) bt S. Mathieson (Kemnay) (16) 3/2; M. Letch (11) bt I. Kelman (10) 3/2; J. Wilson (Cathcart Castle) (12) bt S. Bradshaw (15) 2/1; G. Wood (16) bt M. Peters (Eaglescliff) (12) 4/2; C. Caldwell (14) bt W. J. G. McLean (13) 2up; J. A. Watson (14) bt W. Gibson (12) 5/3; J. Gordon (13) bt G. J. Madigan (14) 19th.

Round 2: Sanderson by Young 1up; McIntosh bt Murphy 19th; Sutherland bt Lees 5/4; Stewart bt Campbell 19th; Botley bt Duncan 3/2; Letch bt Wilson 19th; Caldwell bt Wood 2/1; Watson bt Gordon 1up.



This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies - Learn More